Kurucular
Kurucular
Kurucular
Kurucular
Kurucular
Kurucular
Kurucular
Kurucular
Kurucular
Kurucular
Kurucular
Kurucular
Kurucular
Kurucular
Kurucular

Suna Kıraç

Suna Kıraç, eğitimini Arnavutköy Kız Koleji’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde bankacılık ve finansman alanlarında almıştır. Babası Vehbi Koç ile çalışmaya başladığı 1961 yılından Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği’nden ayrıldığı 2010 yılına kadar Koç Holding’de aktif görev yapmıştır.

Aktif iş hayatının yanısıra Koç Özel Lisesi ve Koç Üniversitesi’nin kuruluşlarına öncülük eden Kıraç, TEGV, AKMED (Suna ve İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü), Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Pera Müzesi, Boğaziçi Üniversitesi Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuarı (NDAL) ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü kurumlarının hayata geçişinde önemli rol oynamıştır.

Eğitim, kültür-sanat ve sağlık konularında önemli katkıları olan Suna Kıraç, bu konulardaki çalışmaları nedeni ile T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası, Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıf Dostları Onur Ödülü, Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktora Ünvanı, London School of Business Honorary Fellowship, GS Eğitim Vakfı Onur Madalyası’nın da içinde olduğu ödüller almıştır.

Suna Kıraç, 15 Eylül 2020’de vefat etti. Yaşamı boyunca vizyoner ve lider kişiliği ile geleceğe iz bırakan bir figür; Türkiye’nin kadınları için ilham veren bir rol model oldu.

 

İnan Kıraç

İnan Kıraç, iş hayatına Koç Topluluğu’nda başlamış ve çeşitli kademelerde yönetici olarak 35 yıl hizmet verdikten sonra 1994 yılında Topluluğun en üst görevi “Yürütme Kurulu Başkanlığı”na getirilmiş ve Mart 1998’de emekli olarak yakın çalışma arkadaşları ile Kıraça Şirketler Grubu’nu kurmuştur.

Galatasaray Eğitim Vakfı, Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü (AKMED), Antalya Kaleiçi Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Pera Müzesi, Boğaziçi Üniversitesi Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuarı (NDAL) ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü kurumlarının hayata geçişinde önemli rol oynamış olan Kıraç, İstanbul Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından verilen Fahri Doktora ünvanlarına sahiptir.

TEGV kurucularından olan Kıraç, TEGV’e 2001 yılında Antalya Suna ve İnan Kıraç Eğitim Parkı’nı, 2006 yılında ise Eskişehir TEGV Ali Numan Kıraç Etkinlik Merkezi’ni kurmuştur. İnan Kıraç’ın hayır faaliyetleri arasında Semiha Kıraç İlköğretim Okulu ve Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müze ve Kütüphanesi de yer almaktadır.

İnan Kıraç, halen Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Başkanı, TEVDAK (Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi) Üyesi, Alliance Galatasaray Paris Başkanı, Galatasaray Spor Kulübü Divan Üyesi, Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi, Coşkunöz Eğitim Vakfı Üyesi ve Darülaceze Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

İpek Kıraç

İpek Kıraç, 2002 yılında Koç Özel Lisesi’nden, 2007 yılında Brown Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden mezun oldu. 2009 yılında başladığı Brown Üniversitesi Halk Sağlığı programında yüksek lisans eğitimine devam ederken, UMass Tıp Fakültesi’nde ALS hastalığı üzerine araştırmalar yürüten Cecil B. Day Laboratuvarı Nöromusküler Araştırmaları’nda görev aldı. Ayrıca Amerikan Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nde gerçekleştirdiği stajıyla klinik deneyimi kazandı.

İpek Kıraç, 2012 - 2021 yılları arasında Sirena Marine Denizcilik San. Ticaret A.Ş.’nin CEO’luğunu üstlendi. İpek Kıraç’ın liderliğinde Sirena Marine stratejik bir dönüşüm geçirirken, lüks yelkenli ve motor yatlar sektöründe kendi markasını geliştirip, Türkiye’nin en büyük ilk 500 ihracatçısı arasına girdi. Üretimdeki mükemmeliyet yaklaşımı ve marka bilinirliği Sirena Marine’i savunma sanayi ve otomotiv sektörlerindeki projelerde de tercih edilen bir tedarikçi haline getirdi. Kıraç’ın liderliği altında cirosu 10 yıldan az bir sürede 5 kat büyüyen, kârlılığı ise aynı sürede 20 kat artan şirket, sektöründe küresel bir oyuncuya dönüştü. İpek Kıraç, Sirena Marine’deki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini halen sürdürüyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği’ni de yürütmekte olan İpek Kıraç, 2021 yılında annesi Suna Kıraç’ın ismini taşıyan “Suna’nın Kızları” adında bir eğitim inisiyatifini başlattı. Suna’nın Kızları, disiplinler arası ve bütüncül bir yaklaşımla, kız çocuklarını hayallerini gerçekleştirmeleri yolunda güçlendirecek destekleyici bir ekosistem oluşturmayı amaçlıyor. Kıraç ayrıca dijital teknolojileri kullanarak ve gönüllü katılımı seferber ederek sokak hayvanlarının refahı üzerine çalışan SemtPati Vakfı’nı kurdu.

İpek Kıraç; Vehbi Koç Vakfı, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş., Amerikan Hastanesi, Zer Merkezi Hizmetler A.Ş., Arçelik Pazarlama A.Ş. ve Setur Servis Turistik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütüyor.

Ayrıca Koç Okulu Yönetim Kurulu Başkanı olan Kıraç, Koç Üniversitesi ve Galatasaray Eğitim Vakfı Mütevelli Heyet Üyeliği, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Yönetim Kurulu Üyesi ve Mütevelli Heyet Üyeliği görevlerine devam ediyor.

İpek Kıraç, 2016 yılından bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesidir.