Suna’nın Kızları Koç Okulu iş birliğinde “Yaz Enstitüsü” programını başlattı

Suna’nın Kızları Koç Okulu iş birliğinde “Yaz Enstitüsü” programını başlattı

Suna’nın Kızları Koç Okulu iş birliğinde “Yaz Enstitüsü” programını başlattı. Suna’nın Kızları kurucusu İpek Kıraç, Yaz Enstitüsü’nün amacını ve hedeflerini açıklarken “Bu program benim için sözlerle anlatamayacağım kadar özel ve heyecanlı bir program. Çünkü kız çocukların bir araya gelmesi, birbirinden öğrenmesi ve birlikte güçlenmesi için kurduğumuz bir hayalin gerçeğe dönüştüğünü görmenin mutluluğunu yaşıyorum.” dedi.

İş insanı Suna Kıraç’ın eğitim alanındaki çabalarını, değerlerini, hedeflerini ve vizyonunu yaşatmak ve ileriye taşımak amacıyla kızı İpek Kıraç’ın, Suna ve İnan Kıraç Vakfı çatısı altında 2021 yılında hayata geçirdiği Suna’nın Kızları’nın düzenlediği “Yaz Enstitüsü programı”, 14-18 yaş aralığındaki 40 kız çocuğun katılımı ile gerçekleşiyor. Koç Lisesi ve Şanlıurfa Valiliği iş birliğinde düzenlenen programdaki katılımcılar Şanlıurfa'nın Giyimli Köyü'nden yaygın eğitiminin farklı kademelerinden 20 kız çocuk ile İstanbul’da Koç Lisesinde eğitim hayatına devam eden 20 kız öğrenciden oluşuyor. Program kız çocukların güvenli öğrenme imkânlarıyla tanışmalarına, birbirlerine öğrenme yoldaşı olmalarına, karşılaştıkları sorunları bir arada çözmelerine ve güçlenmelerine destek olacak yaşam boyu kullanabilecekleri beceriler kazanmalarını amaçlıyor.

Programın içerikleri Suna'nın Kızları Çözüm ve Destek topluluklarında yer alan TEGV, Pera Müzesi, BoMoVu, Şehir Dedektifi, AÇEV ve Öğretmen Ağı’nın destekleri ile geliştirilerek uygulanıyor. İlk bir haftası Şanlıurfa’da ardından iki haftası İstanbul’da gerçekleştirilen programda ilham veren buluşmalar, kültürel geziler, tasarım odaklı düşünme ve esenlik atölyeleri gibi destekleyici ve güçlendirici aktiviteler yer alıyor. Şanlıurfa ve İstanbul etaplarının ardından, mentörlük ve okula devam, kooperatifleşme ve iş hayatına geçiş programları ile kız çocukların gelişimini izlemeye ve desteklemeye devam edecek.

İlham veren buluşmalar ve kültürel geziler:

Yaz Enstitüsü’nün ilk bölümü 8-15 Haziran tarihleri arasında Urfa’da gerçekleştirildi. Giyimli’de yaşayan kız çocuklar, İstanbul’dan gelen kız kardeşlerine ev sahipliği yaptılar.

Şanlıurfa Valiliği'nin yanı sıra Harran Kaymakamlığı, Halfeti Kaymakamlığı ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından ağırlanan çocuklar kadın girişimciler, kooperatif üyeleri, meslek sahipleri ve kırsal kalkınma alanında uzmanlarla görüşerek kadınların ve kız çocukların kırsal kalkınmadaki rolü ve destek imkanları hakkında bilgi aldılar.

Sekiz gün süren Şanlıurfa programnda çocukların bir topluluk olarak birbirlerini desteklemeleri ve sorunlara ortak çözümler üretebilmeleri için Suna'nın Kızları Esenlik Programı'nın yanı sıra Öğretmen Ağı tarafından Tasarım Odaklı Düşünme Programı ile desteklenen çocuklara program uygulamaları için ev sahipliğini TEGV Sevgi-Erdoğan Gönül Eğitim Parkı yaptı.

Birlikte geçirilen ilk hafta boyunca aynı zamanda Şanlıurfa’nın doğal ve tarihsel kültür varlıklarını da birlikte deneyimlediler.

İstanbul programı 2 hafta sürdü:

16 Temmuz’da ise Giyimli kız çocuklarının İstanbul seyahati başladı. Giyimli köyünden ve Koç Okulu’ndan kız çocukların, birbirlerinin hayatlarıyla temas ederek birlikte hayal kurma ve geleceğe dair vizyon oluşturma ve birbirleriyle öğrenme şansı yakaladıkları program bu bölümde İstanbul’da gerçekleşerek 28 Temmuz’a kadar devam etti.

Koç Okulu yurtlarına yerleşen Şanlıurfalı kız çocuklar yepyeni bir deneyim yaşadılar. İstanbul programında da Şanlıurfa’da olduğu gibi kendi yaşadıkları bölge için ilham alabilecekleri kadın uzmanlarla buluştular. Akademisyenler, sanatçılar, sporcular, girişimciler ve çeşitli meslek gruplarının temsilcileriyle bir araya geldiler. İstanbullu akranları ile beraber öğrenmelerini destekleyecek projelere ve sosyal etkinliklere katıldılar. İstanbul’da geçen 13gün boyunca yeni keşiflerde bulunan kız çocuklar, Yaz Enstitüsü’nde yaşadıkları öğrenme yolculuklarına evlerine döndüklerinde de kendi seçimleri doğrultusunda devam edecekler.

İpek Kıraç: “Yaz Enstitüsü’nde kurulan bağların hayat boyu öğrenme yoldaşlığına dönüşmesini hedefliyoruz”.

Suna’nın Kızları kurucusu İpek Kıraç, Yaz Enstitüsü’nün amacını ve hedeflerini açıklarken “Bu program benim için sözlerle anlatamayacağım kadar özel ve heyecanlı bir program. Çünkü kız çocukların bir araya gelmesi, birbirinden öğrenmesi ve birlikte güçlenmesi için kurduğumuz bir hayalin gerçeğe dönüştüğünü görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Ve bu hayalin arkasındaki hikâyede hepimiz varız… Giyimli Köyü var, Koç Okulu var, Suna’nın Kızları var…

Annem bana yazdığı bir notta “benim sahip olmadığım seçme özgürlüğüne sahip olmanı istiyorum” demişti. Bu kuşaklar arasında devam eden bir yolculuk. Ben annemden devraldım ve benim hayalim de annemin sahip olmamı arzu ettiği seçme özgürlüğüne tüm kız çocukların ve kadınların sahip olmasını sağlayacak eğitim olanakları geliştirebilmek.

Bu programla, kız çocukların akademik hayata devam edebilmek için fırsat ve seçenekleri fark etmesini, günlük hayatlarında kullanabilecekleri mesleki becerileri ve yaşam becerilerini keşfetmesini, öğrenmeye devam etmenin sadece okul ve akademik başarı ile ilgili olmadığını öğrenmesini hedefliyoruz.”

Yaz Enstitüsü mezunlarının ileride bu programın geliştirilmesi ve uygulanmasında inisiyatif alabileceklerinin de altını çizen İpek Kıraç, “Aslında hepimiz geçmişle gelecek arasında bir köprü görevi üstleniyoruz. Bizden önceki kuşakların yaptıklarının üzerine bizler de inşa ediyoruz. Ben annemden devraldığım hayallerin gelişerek devam etmesi için çabalıyorum. Onun çizdiği yoldan ilerliyorum. Bu programa katılan kız çocuklar sonraki nesillere rol model olabilirler. Yaz Enstitüsü’nün sürdürülebilir bir program olmasıyla birlikte yıllar içerisinde çok sayıda kız çocuk Suna’nın Kızları vizyonunda bir araya gelerek değişim elçisi olmak için harekete geçebilir” diyor.

İpek Kıraç, BM Genel Kurulu Kapsamında New York’ta Düzenlenen Panelde Konuştu
İpek Kıraç, BM Genel Kurulu Kapsamında New York’ta Düzenlenen Panelde Konuştu
Suna'nın Kızları

İpek Kıraç, BM Genel Kurulu Kapsamında New York’ta Düzenlenen Panelde Konuştu

Suna'nın Kızları kurucusu İpek Kıraç, Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu Haftası kapsamında UN Women tarafından düzenlenen ‘’Generation Equality Midpoint Moment’’ etkinliğinde konuşmacı olarak yer aldı.

6. Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı – İstanbul
6. Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı – İstanbul
NDAL

6. Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı – İstanbul

Nörodejeneratif Hastalıklar için Gen ve Moleküler Tedavilerde İlerlemeler:
Son Sübcellüler ve Klinik İçgörüler 18-20 Nisan 2024, Pera Müzesi
Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı'nın altıncısı İstanbul'da katılımcılarını ağırlıyor. Konferans, ALS ve merkezi sinir sisteminin dejeneratif hastalıklarını anlamak ve tedavi etmek için çok yönlü ve disiplinlerarası bir yaklaşım benimsiyor.

Yeni Yayınımız Kurmak ve Onarmak çıktı!
Yeni Yayınımız Kurmak ve Onarmak çıktı!
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

Yeni Yayınımız Kurmak ve Onarmak çıktı!

Kurmak ve Onarmak, Türkiye’nin ilk kadın mimarlarından Mualla Eyüboğlu’nun kişisel arşivinden yola çıkarak hayatını ve 1940’lardan 1980’lere kadar süren meslek yaşantısını inceliyor.